Arckrém alap folyékony lecitinnel
A folyékony lecitinnel való emulzionáláshoz általában szükséges valamilyen sűrűsítő anyag, mert a folyékony lecitin csak önmagában alkalmazva habár nagyon jól keveri a vizes és az olajos fázist, csak egy tejszerű anyagot képez.
Az általam eddig olvasott receptekben xantán gumit társítottak hozzá mint sűrűsítő anyagot, de mivel a xantán gumi kívül esik a konyhában is megtalálható dolgokon, illetve lúgosítja a készítmény (alkalmazásakor ph-korrekció javasolt valamilyen savval), én a méhviaszt választottam mint sűrűsítőt. S meg kell mondanom, hogy a választás tökéletesnek bizonyult.
Lehetőleg desztillált vizet használjunk, de tehetünk bele gyógynövényfőzetet, zöldteát, vagy valamilyen virág desztillált vizét mint a rózsavíz). A legjobb, ha nem egy fajta olajat alkalmazunk hanem kombináljuk az olajokat: pl. könnyebb olajból (szója, rizs, jojoba) tehetünk többet, mert ezek könnyebben felszívódnak; alkalmazzunk egy közepesen nehéz olajat (mint pl. szőlőmagolaj, napraforgóolaj, mogyoróolaj); míg a nehezebben felszívódó vagy pólustömő olajokból (pl. olíva, mandula) tegyünk kevesebbet. Az illóolajnál vigyázzunk, hogy csak cseppenként adagoljuk nehogy sok legyen és irritáljon.
- 26gr víz (desztilláltvíz; gyógynövénytea; rózsavíz)
- 16gr olaj keverék
- 3gr folyékony lecitin
- 3gr méhviasz
- 1gr E-vitamin olaj
- Illóolaj tetszés szerint
Elkészítés
Miután pontosan kimértük a hozzávalókat, tegyük az olajos fázis minden összetevőjét (olajak, viasz, lecitin, E-vitamin) gőzfürdő felett egy kis edénybe, s melegítsük lassú tűzön kevergetve, míg az összetevők össze nem olvadnak. VIGYÁZZUNK, hogy a gőzfürdő vize folyamatosan meleg legyen de NE FORRJON!
Amikor a méhviasz és a lecitin is teljesen felolvadt az olajokban, vegyük le a keveréket a tűzről.
Gőzfürdő felett melegítsük fel egy kissé a vizes fázist is, lassú tűzön, de vigyázzunk hogy ez se legyen 40-50°C-nál melegebb.
Amikor mindkét fázis elérte az egyenlő hőmérsékletet, lassan cseppenként adagolva öntsük a vizes fázist az olajos keverékbe, minden csepp után alaposan összekeverve egy botmixerrel. Amikor már elhasználtuk az összes vizet, mixeljük a krémet egész addig, míg nem lesz egészen sima és langyos.
Legvégül adjuk a krémhez az illóolajat, s adjunk még egy utolsó mixelést, hogy az illóolaj is alaposan elkeveredjen benne.
Szobahőmérsékleten (20-25°C) kb. 1 hónapig tartható el, hűtőszekrényben kb. 3 hónapig.
A lukreciakencei.hu oldalain található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik szakember véleményét, ezért kérjük, minden esetben forduljon szakorvoshoz. Szappankészítés előtt kötelező olvasmány: Ami nélkül ne kezdj hozzá a szappanfőzéshez! Krémkészítőknek pedig: Házi kozmetikumok - vigyázat!
weboldal
[…] Mindenképp szót kell ejteni a különféle olajokról. Eszenciális zsírsavakban gazdagok, táplálnak megakadályozzák a bőr kiszáradását. Az olajok hasonló szerkezetűek, mint a bőr saját lipidjei. Pozitív hatással vannak a bőr védelmi rendszerére! Egy egyszerű arckrém alappal keverve sokkal könnyebben be tudnak szívódni a bőrbe. Ez az alap akár otthon is elkészíthető! […]
Kedves Csokili,
Ha miteszeres a bőröd, akkor érdemes az ún. száraz olajokat megcélozni, mint pl. a jojobaolaj, argánolaj, shea-olaj (nem ugyanaz mint a vaj). Ezeket a drágább, értékesebb olajokat kisebb mennyiségben érdemes használni valamilyen könnyű alap-olajban mint pl. a napraforgó-olaj vagy a mogyoróolaj.
Itt egy példa is: http://lukreciakencei.hu/recept/arcapolas/arckremek/koromviragos-teafas-coldkrem-lecitinnel-problemas-borre
Sziasztok!
21 éves vagyok, a bőröm alapvetően száraz, de elég mitesszeres és pattanásra hajlamos. Milyen olajakat érdemes így belerakni, és milyen arányban?
Szeretném megcsinálni ezt a krémet, de egy kicsit bizonytalan vagyok még, kezdő kencekészítő lévén
Előre is köszönöm a válaszokat
Sziasztok!
Már alig várom, hogy mindenfélét kipróbálgassak! 
Kb. két hete jöttem rá, hogy létezik házi krémkészítés, és ilyen jó oldal! Nem tudom, hogy tudtam eddig így élni..!!
A lényeg, hogy egy hetes anyagbeszerző körút után megcsináltam a krémet. Még egy pár dolog beszerzésre szorul, például a méhviasz, így anélkül csináltam, és egy pár dolgot még beletettem, amit a többi arckrém receptből hasznosnak találtam. Az eredmény egy barackvirág színű ( a rozmaring tea miatt), fantasztikus illatú krém lett, aminek az állaga is olyan, mint egy boltié! (a hatása még tesztelés alatt) Nem gondoltam volna , hogy ilyen létezik! Hihetetlen heuréka élmény!
Biofeleség, kedves!
Köszi, ez jó kis összefoglaló. Szerintem legközelebb több E-vitamint rakok bele. Bele nem kerülhetett baci, tubustégelybe raktam
Én akkor gondolkoztam el ezen a tartósítószer dolgon igazán, amikor a lánykáim rostos, gyermekek számára készült gyümölcsléjét (nem tudom pontosan melyik fajta, valamelyik mamától kapták, mi nem szoktunk ilyeneket venni) bontott állapotban a hűtő mellé raktam. Több, mint egy hónapig volt ott nyáron. Megkóstolni nem mertem, de se látványra, sem szaghatásra nem volt változás! Szerintem ez durva.
Kedves Batora!
Három titka van a házi krémek tartósításának:
1) a felhasznált olajok – vannak olajok és vajak amelyek gyorsabban avasodnak, vannak amelyek lassabban. Ezeket meg kell ismerni, és annak alapján használni őket.
2) az antioxidáns – az E-vitamin nagyon fontos, 100gr krémbe érdemes minimum 2gr (2000mg) E-vitamint tenni, főképp ha az előbb említett gyorsabban avasodó olajokat alkalmazzuk. Ezeknek általában alacsony a természetes E-vitamin tartalmuk, ezért romlanak hamarabb.
3) egy antibakteriális hatású illóolaj – Minden használat alkalmával –lévén hogy nem kis spatulával veszünk a krémünkből hanem az ujjunkkal– baktériumok kerülnek a krémünkbe. Ahol pedig víz van, ott élet van. Tehát egy vizes krémben ezek a baktériumok nagyon gyorsan szaporodnak. Épp ezért a finom illatokkal szemben előtérbe helyezendő az élettartam, és érdemes olyan illóolajokat (is) használni, melyek antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal bírnak.
Sajnos tény, hogy természetes tartósítószer nem létezik, pontosabban nem létezik olyan ami hosszú távon megfelelően tartósítana nemkívánt mellékhatások nélkül.
Érdemes viszont belegondolni mennyi tartósítószer lehet a bolti krémekben ami azokat a raktárakban és pultokon töltött nem kevés idő után még évekig tartósítja…
Biofeleség, kedves!
Persze, nem rossz a majdnem egy hónap, csak még meg kell szoknom, hogy nem évekig használok egy kis adag krémet
Birdybel, kedves!

Szerintem a lecitinnel lesz akkor gond. Nem lehet?
Én ezidáig kétszer készítettem el Biofeleség lecitinjét. Mindkét alkalommal úgy csináltam, hogy annyi ideig hagytam gőz felett, míg teljesen feloldódott a lecitin. Renitens módon ezután fogtam és beleraktam egy szélesszájú üvegbe, hűlés után pedig a hűtőbe. Mivel teljesen feloldódott nem láttam értelmét szűrni… Így a “folyékony lecitin” természetesen nem folyik, állagát tekintve olyan, mint a becukrosodott méz. Felhasználás előtt fél-egy órával kiveszem a hűtőből, hogy a fa lapkával ki tudjam venni az üvegből
Remélem, tudtam segíteni
Köszi a tippet!
Azért nem adom fel, majd kis adagokban kísérletezem tovább, ha sikerül, lehet felteszem ide a receptet is. 
Tindigoval már értekeztem és aszerint se sikerült megcsinálnom…valami átok van rajtam vagy mi.
Kedves birdybel,
De legtöbbször nincs vele gondom.
én még nem használtam ezt a lecitin-méhviasz párost, nekem bevált az Emulsan, habár a múltkor szétesett az Emulsanos krémem
Viszont Tindigó tényleg használja, illetve receptet is tett fel, amiben ez a kombináció van, ő biztosan tud neked tippeket adni.
Köszönöm a választ.
Mindenből a recept szerint mértem. Hááát, tanácstalan vagyok, mert már többször nekifutottam. Több lecitinnel lehetne próbálkozni? Mondjuk 4g lecitin 3 g méhviasz vagy az már sok lesz?
Kedves Birdybel,
Nem lehet hogy túl sok vizet használtál? Ebben a receptben kb. 50% a vizes rész, de ha több vízzel készíted, akkor nem biztos hogy ugyanannyi lecitin elég.
Ha mindkét fázis egyformán meleg volt, és folyamatosan keverted a kihülésig, nem jut más eszembe ami miatt kiválna a víz.
Nem ismerem az emulsant, soha sem használtam. Esetleg Tintigó vagy Renáta tudnának segíteni, ők már helyettesítették az emulsant ezzel a kombinációval.
Kedves Biofeleség!
Nagyon szeretném emulsan helyett lecitin-méhviasz kombóval csinálni a krémeket, de nekem sokadik próbálkozásra is kiválik a víz egy része. A lecitint recepted alapján csináltam. Sheavajat is tettem a krémbe, hogy növeljem a konzisztenciáját, mégse megy. Kihűlésig keverem, utána hűtőbe teszem. Nem értem…látom, hogy másoknak sikerült, nekem miért nem?????
Kedves Batora,
Ez a krém –mivel vizet tartalmaz de tartósítószert nem- szobahőmérsékleten kb. egy hónapig marad el.
Ez lehet több meg kevesebb is, sok mindentől függ:
-pl. a búzacsíraolaj a leghamarabb avasodó olajok közé tartozik
-aztán meg mint látod a receptben 1gr, azaz 1000mg E-vitamint írtam, a kapszulák tartalma viszont csak 100-400mg.
Egy 50gr-nyi krémbe mindenképpen bele kell tenni minimum 1gr (1000mg) E-vitamint mint antioxidánst, de ezen kívül szükséges valamilyen antibakteriális hatású illóolaj is (teafa vagy oregánó), hogy a kezünkkel való kontaktus meg ne rontsa idő előtt.
Igazán örülök hogy bevált a krém. Azért így is kibirt kis híján egy hónapot, s ez nem rossz eredmény nem?
Szia Biofeleség!
. Életemben nem volt még ilyen jó állagú, hatású arckrémem 
Szóval nem igazán szeretném az arcomra kenni 
Szeptember elején megcsináltam ezt az arckrémet rózsavízzel, mandula és búzacsíra olajjal, rózsafa illóolajjal, 1 kapszula E-vitaminnal. Hol a fürdőszobában, hol a táskámban volt (elég sokat jöttünk-mentünk az utóbbi időben, mindenhol magamnál akartam tudni
Ám tegnap estére megváltozott az illata, illetve ez már …. nem is tudom…. Olyan, mintha neem olajból készítettem volna. Finoman fogalmazva: jellegzetes illatú, magyarul: büdös
Alapvetően a hőmérséklettel (25 fok felett?) vagy a kevesebb E vitaminnal lehetett a probléma szerinted?
Köszi.
Jaj,kedves Biofeleség a lényeget még nem is mondtam Neked!
Tegnap este megcsináltam ezt a krémedet a Te házi lecitineddel és eddig csúcs szuper! Nem vált szét,áll minta cövek!
)
2 fajtát csináltam egyet reggelre és egyet estére!(este várom,hogy reggel legyen,reggel meg,hogy este
Szerintem a hatás sem fog elmaradni és remélem,hogy egyben marad míg el nem fogy.
Szóval köszönöm!Üdv.:Kincs
Szia Csilla!
Ez egy alaprecept, kb. normal/érettebb vegyes bőrre való. Igen, én arckrémként használtam, s az a legjobb, ha az olaj keverékbe többféle olajat alkalmazunk (egy nehezebbet, egy közepes sűsűségűt és egy könnyebbet, a bőrtípusnak megfelelően).
Kedves Biofeleség!
Nem értettem pontosan, hogy ezt arckrémként használod, vagy további termékek alapjaként.?
Köszönöm a választ!
Üdv. Csilla