Kézkenőcs a kertésznek
Ez a kézkenőcs nagy siker volt az olasz “kencéskedő” ismerőseim között és több barátnőm kicserepesedett kezét mentette meg.
A kamilla nyugtatja a kivörösödéseket és gyulladáscsökkentő; a körömvirág serkenti a hámosodást; az olajok táplálják a kiszáradt bőrt, az illóolajok pedig frissítenek.
- 44gr kamilla-körömvirág olaj (a száraz növényekkel 40 napig érlelt extraszűz olivaolaj)
- 30gr édesmandula olaj
- 6gr búzacsíraolaj
- 6gr makadámia dió olaj vagy avokádóolaj
- 20gr méhviasz
- 2 g E-vitamin olaj
- 10 csepp levendula illóolaj
- 5 csepp fodormenta illóolaj
Elkészítés
Vízfürdő felett felolvasztjuk a méhviaszt, majd hozzákeverjük az olajokat, s addig melegítjük, míg a méhviasz el nem keveredik teljesen az olajokban.
Levéve a tűzről, folyamatosan kevergetve hagyjuk meglangyosodni. Amikor langyos, belekeverjük az illóolajakat.
Néha-néha meg kell kevergetni míg teljesen ki nem hül, s be nem sűrűsödik.
Használható akárhányszor szükséges, de különösen ajánlott kézmosás után a még vizes kezet átmasszírozni vele, mivel az olajok a vizet a bőrbe zárják, így hidratálva a száraz bőrt.
A lukreciakencei.hu oldalain található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik szakember véleményét, ezért kérjük, minden esetben forduljon szakorvoshoz. Szappankészítés előtt kötelező olvasmány: Ami nélkül ne kezdj hozzá a szappanfőzéshez! Krémkészítőknek pedig: Házi kozmetikumok - vigyázat!
Kedves Biofeleség! Köszönöm szépen a segítséget :*
Kedves Csokigolyó,
A klasszikus Cold Cream-ek 20% vízzel és 20% viasszal készülnek, 60% olajhoz. Tudod, ezek a krémek azok, amelyeket a téli hidegbe a száraz, kipirosodott bőrre találtak ki.
Vannak receptek amelyek ennél többet is (30-50%) adnak hozzá, de szerintem max. 40%-ig érdemes emelni a vizet, illetve minél jobban emeljük a mennyiséget, annál nagyobb az esélye a víz kicsapódásának.
Kedves Biofeleség! Szeretném elkészíteni ezt a krémet s lenne egy krédésem: ha szeretnék egy kis folyadékot csempészni bele, kb. mennyit “bírna” el a 20gr méhviasz? azért lenne fontos, m egy olyan személynek készülne, akinek nagyon nagyon száraz bőre van s úgy gondolom, hogy jót tenne neki a vízutánpótlás.
Előre is köszönöm!
Szia Timcsurka,

annyira kemény lett?
Fel lehet olvasztani és hozzáadni még olajat, csak akkor az illóolajok kipárolognak, azokat pótolni kell utólag.
De ha ki tudsz venni belőle, ha nem annyira nagyon kemény, akkor elég ha vizes bőrre kened, ugy jobban kenhető, jobban is hidratál és gyorsabban felszivódik
Kedves Biofeleség!
Elkészítettem a kenőcsöt, tényleg nagyon hatásos. Egy kicsit azonban keményre sikeredett. Utólag tudom valahogy “hígítani”, hogy kenhető állagúvá váljon?
Kedves Biofeleség!
Nemrég készítettem el másodszor ezt a kézkrémet. Annyit változtattam rajta, hogy nem volt kamilla olajom, helyette rózsa olajat tettem a körömvirág olaj mellé, amit oliva olajban maceráltam, és a menta illó most fodormenta volt, hogy ne legyen túl erős illata. Szuper jó !Nagyon jól ápol, nagyon jól beszívódik. Köszönöm
Kedves Gaboca, nagyon örülök hogy bevált.
Igen, az ún. ungventumoknak (kenőcsöknek) kell egy kis idő hogy összeérjenek az illattal.
Plusz egy ötlet: egy barátnőmnek nemcsak a kezét mentette meg a kicseperesedéstől, de az illata miatt az orra alá is használta mikor megfázott
Kedves Biofeleség!
Kb. egy hónapja elkészítettem ezt a kézkrémet, és azóta használom. Nagyon szeretem, nagyon jó a kezemnek. Frissiben kicsit erős vollt a menta illata, de néhány nap után kellemes gyógynövény illata lett. Egyszóval köszönöm a receptet.
köszi!
Kedves Safayet!
A krémekbe kevert szárított, őrölt növények önmagukban semmilyen hatást nem biztosítanak a bőrre nézve. Amennyiben a krémekben hasznosítani szeretnénk őket, valamilyen módon ki kell vonnunk a hatóanyagaikat. A hatóanyagok kiaknázhatóak valamilyen olajjal vagy alkohollal, attól függően, hogy a kiválasztott növény hatóanyaga olajban vagy vízben oldódó.
A száraz növények (pl. kamilla, levendula, mályva, körömvirág, cickafark, stb.) hatóanyagait általában olajban vonjuk ki, erre a legjobb az olivaolaj, a szezámmagolaj vagy a napraforgó olaj. Ezek az olajok átjárván a növényt nagyon jól magukba szívják a növény hatóanyagait, így segítve később azok felszívódását a bőrbe.
A kivonás gyorsabb módja, ha gőzfürdő felett az olajjal kevert száraz növényeket melegítjük 2-4 órán keresztül, folyamatosan megkevergetve néha-néha, és kis tűzön, vigyázva hogy alatta a víz ne forrjon.
A lassabb módszer, amit én használok, mert ezzel biztosan elkerülhető hogy az olajok és a növények hatóanyagai egy cseppet se sérüljenek: egy dunsztosüvegbe tenni a növényeket, majd betakarni az olajjal, s hagyni pihenni 40 napi, minden nap felrázogatva a keveréket.
Mindkét esetben (az elsőnél természetesen amikor az olaj kihült) le kell szűrni az olajat a növényről, s így használható a krémekben.
Szia,
krémekbe szerinted szabad szárított növényt keverni (itt pl. körömvirágot és kamillát)?
köszi,
safayet